BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Istoric
Activitati
Rezultate
Linkuri

SCOALA GIMNAZIALA NR.3
STR.DRAGANESTI, NR.2
SLATINA, JUD. OLT
TEL/FAX 0249/431478

Scoala noastra

Despre noi

Localizare: partea de centru-est a oraşului Slatina în vecinătatea Casei de Cultură a Tineretului.

1934 - înfinţarea scolii sub denumirea de  SCOALA MIXTĂ GARĂ SLATINA

1953 - schimbarea numelui scolii in ŞCOALA GENERALĂ NR. 3 SLATINA.

Şcoala a suferit mai multe scindări ale efectivelor de învăţători,  profesori şi elevi din cauza populaţiei şcolare în creştere:

1986- inffintarea Şcolii Nr.10 la care Şcoala Nr. 3 repartizează  învăţători, profesori- diriginţi şi clase de elevi

1987- repartizarea unei parti din efectivele şcolii la Şcoala nr. 11,  atunci înfiinţată

1995 şcoala se împarte în două părţi egale, una din jumătăţi  constituindu-se în Şcoala „George Poboran”, şcoală nou creată pe  atunci

Iulie 2001 clădirea şcolii a intrat în programul PHARE de Reabilitare a  Şcolilor din România care a constat în: consolidare, renovare, extindere  cu 4 săli de clasă şi modernizare, investiţie ce s-a ridicat la 11 miliarde  de lei vechi. La acest proiect Primăria Slatina a contribuit cu 2 miliarde  de lei, bani necesari pentru renovarea sălii de sport a şcolii. Lucrările au  fost terminate la 31.08.2002.

Parcul scolii

Şcoala cuprinde:
- 11 clase primare (I-IV)
- 8 clase gimnaziale (V-VIII)
- are un efectiv de 528 de elevi  cu vârste cuprinse între 6 şi 15 ani
- o bibliotecă cu 8.000 de volume
- 1 laborator AeL
- conectare la Internet realizată cu sprijinul financiar al UE prin programul SOCRATES
- 1 sală de sport complet renovata dotat cu aparate de gimnastică
- 2 terenuri de fotbal şi de baschet
- centrală termică proprie
- laborator de biologie- chimie